۰۷ اسفند ۱۳۸۶
مدارس اسلامی

در راستای پروژه ی ادیان در مالزی ، به دو مدرسه ی اسلامی سری زدم و با مدیرانش صحبت کردم. مدارس اسلامی در مالزی به صورت خصوصی اداره می شوند. دروس مربوط به تعالیم دینی و آداب اسلامی به عنوان کلاس های اضافی در کنار درس هایی که دولت مشخص کرده است، تدریس می شوند.

 

اجازه ی عکاسی در اولین مدرسه به من داده نشد چراکه مدرسه در حال بازسازی بود و نمی خواستند چهره ی نازیبایی از در و دیوار آن نمایش داده شود. این مدرسه به طور اختصاصی، کودکان حافظ قرآن تربیت می کرد و به گفته ی لیلا (مدیر) خانواده های کم درآمد مورد توجه این مدرسه هستند. دانش آموزان نیز بنا به مبلغی که از عهده ی پرداخت آن برمی آیند از دروس فوق برنامه بهره می برند.

 

به کمک لیلا، من به یک مدرسه ی خصوصی اسلامی دیگر معرفی شدم که مدیریت آن را برادرش بر عهده داشت. این مدرسه به صورت یک مجتمع آموزشی از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی اداره می شود. عکس های این مدرسه را در سایت سوره ببینید

 

دانش آموز دبستانی در کلاس درس

 

در گفتگویی که با زیتون (معاون مدرسه) داشتم متوجه شدم که به طور کلی، اخلاق بیش از احکام اسلامی مورد توجه اولیای این مدرسه است . کتاب های دینی این مدرسه از سوی یک انجمن اسلامی در لندن تصویب و هر سال بازنگری می شود. آموزش زبان عربی برای خواندن و فهم قرآن از مهمترین دروس به شمار می آید و سال گذشته شاگردان مدرسه برای گذراندن یک دوره ی فشرده به کشور یمن فرستاده شده اند.

 

 

چند دانش آموز پیش دبستانی در وقت استراحت

 

این مدرسه نیز مثل بسیاری از مدارس اسلامی مالزی به صورت جداگانه ( دخترانه و پسرانه) اداره نمی شوند هر چند زیتون معتقد بود جداسازی مدارس همیشه به نفع دختران خجالتی این کشور است چرا که از قدرت ابراز بیان و عقیده ای بیشتری برخوردار می شوند.

 

از نکات جالبی که توجهم را جلب کرد حضور مادرانی بود که بدون حجاب برای انجام کارهای مربوط به فرزندانشان وارد مدرسه می شدند. خانم زیتون تعجب من را دید و توضیح داد که ما به هیچ وجه برای اولیا شرط حجاب نمی گذاریم و اضافه کرد که قوانین اسلامی در همه زمینه ها به دانش آموزان و اولیای آنها توضیح داده می شود اما اجباری برای رعایت آن مقرر نکرده ایم. البته داشتن حجاب اسلامی برای دانش آموزان در داخل محوطه مدرسه الزامی ست.

 

با یکی از این مادران که همراه با پسر و دو دخترش برای ثبت نام آمده بود شروع به صحبت کردم. زنی حدود چهل ساله که به تازگی از سنگاپور به مالزی آمده بود. وقتی از انگیزه اش جویا شدم توضیح داد که در سنگاپور، من پس از اتمام کلاس های مدرسه باید فرزندانم را به مسجد و یا کلاس هایی که در آن آموزش های اسلامی داده می شد می بردم . این کار من و البته فرزندانم را خسته می کرد. این مدرسه امکان آن را دارد که هر دو در کنار هم تدریس شود و به همین علت من هر سه فرزندم را در این مدرسه ثبت نام خواهم کرد.

 

دانش آموز دبیرستانی در حال ترک نمازخانه بعد از برگزاری نماز جمعه

 

از زیتون راجع به تجربه ی زندگی در کنار ادیان دیگر سوال کردم. پرسیدم تعامل و تحمل اعتقاد های مختلف که بعضا با اسلام مغایرت دارد را چگونه به دانش آموزان و حتی فرزندانش می آموزد؟ من فکر می کنم جواب زیتون یک تحقیق و تحلیل جامعه شناسی و فرهنگی را طلب می کند که در نوبت بعد برایتان تعریف می کنم ...

مطالب مرتبط

همین الان [ ۰۸ اسفند ۱۳۸۶ ]

سایت خبری همین الان را با تازه ترین خبرهای حوزه های مختلف ایران و جهان همین الان کلیک کنید


کاپیتانی بدون هواپیما [ ۰۷ اسفند ۱۳۸۶ ]

تا حالا به کشور های اسلامیه شرق آسیا سفر نکردم
اما از نوشته ها و تجربیات دوستان و همینطور فضای مجازی اینترنت این برداشت رو میکنم که اسلام در اون کشور ها به طور اصیل بیان شده