۱۱ اسفند ۱۳۸۶
چند همسری در مالزی

 و اما زیتون، معاون مدرسه اسلامی، در جواب سوال من که پرسیده بودم "تعامل و تحمل اعتقاد های مختلف که بعضا با اسلام مغایرت دارد را چگونه به دانش آموزان و حتی فرزندانش می آموزد" چه گفت؟ 

 

از من پرسید آیا تعدد زوجات در ایران مرسوم است و من برایش توضیح دادم که گاهی این جریان در بعضی از شهرهای کوچک و روستاها اتفاق می افتد ولی به طور کلی برخلاف مالزی، چند همسری در شهرهای بزرگ ایران نه تنها مرسوم نیست که نا پسند هم تلقی می شود. با خنده اضافه کردم که مردان ایرانی به زحمت از عهده ی مخارج ازدواج با یک همسر هم برمی آیند و امروزه روز جوانان به سختی حتی تن به ازدواج می دهند.   

 

زیتون گفت: "اگر سرزمین مالزی مرد یک خانواده باشد، ما مالایی ها همسران اول او هستیم و چینی ها ، هندی ها و سایرین همسران بعدی". همچنین توضیح داد که نقش زن اول در خانواده ی چند همسری برای برقراری صلح و آرامش بسیار مهم و کلیدی ست. در واقع زن اول با عنوان بانوی منزل، باید اندیشه ای تدبیر کند تا زن های دیگر نتوانند آسیبی به دوام خانواده برسانند.  او معتقد بود که مالایی ها باید با سیاست گزاری درست و البته رفتار خود ازهر گونه تنشی که موجب خدشه دار شدن امنیت سرزمین مالزی گردد جلوگیری کنند. آنها باید اختلاف های اعتقادی چینی ها و هندی ها را بپزیرند و سعی کنند با حفظ آداب و رسوم  خودشان به آیین و تفکرات دینی آنها احترام بگذارند.  

 

ساحلی در استان ترنگانو _ از مجموعه ی زنان مسلمان مالزی

 

توضیح این نکته که چند همسری برای مردان مسلمان مالزی یک عرف است به خوانندگان این مطلب کمک می کند که جواب زیتون را بیشتر درک کنند. در سریال های مالایی به صراحت چند همسری تبلیغ می شود واز آن با عنوان "سنت نبی" یاد می کنند. در یکی از این سریال ها که به تازگی از تلویزیون شاهد آن بودم، زن اول، جریان ازدواج دوباره ی همسرش را از خانواده ی خود پنهان کرده بود. روزی مادرش سر زده به خانه اش می آید و به زندگی مشترک داماد با دو همسر پی می برد. دختر برای آرام کردن مادر به او متذکر می شود که این سنت نبی ست و من هیچ مشکلی با این جریان ندارم و مادر بالافاصله آرام می شود و دختر را در آغوش می گیرد و بزرگواری و ایمانش را می ستاید.  

 

با پشتکار گروه های حامی حقوق زنان، قانونی در مالزی به تصویب رسیده است که در صورت اختیار همسران دیگر، رضایت نامه ی همسر اول و آدرس محل سکونت همسران بعدی (چنانچه با هم زندگی نکنند) الزامی ست. این قانون با مخالفت شدید رهبران و نمایندگان استان کلانتان در مجلس رو به رو شد. کلانتان که مذهبی ترین استان مالزی ست با رهبری حزب اسلامی اصولگرا (PAS) اداره می شود. آنها معتقد هسنتند چنانچه مرد نتواند رضایت همسر اول را جلب کند  نمی تواند به صورت رسمی ازدواج های بعدی خود را به ثبت برساند و این اتفاق موجب فساد و از هم گسیختگی خانواده ها می گردد. در حال حاضر این قانون در سرتاسر مالزی به غیر از استان کلانتان در حال اجراست.     

مطالب مرتبط:

خبرنگارافتخاری نیویورک تایمز [ ۲۴ فروردين ۱۳۸۷ ]

پسرخاله من و همسرش در مالزی دکتری می‌خوانند. این چند همسری را اولین بار از آنها شنیدم و جالب اینکه می‌گفتند مثلاً یک خانم مهندس حاضره همسر دوم یک مرد دیپلمه بشه... واقعاً آدم گاهی به جامعه‌ی خودش امیدوار می‌شه وقتی می‌بینه بدتر هم وجود داره...


طلیعه [ ۱۹ اسفند ۱۳۸۶ ]

جالبه... سنت نبی! یادم باشه دور مالزی رو واسه زندگی خط بکشم...
ضمنن از کامنتتون هم ممنونم.


alireza [ ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ ]

roye che hesabi be in PAS ha laghab e osoolgaraa dadi


بهجت [ ۱۳ اسفند ۱۳۸۶ ]

ولی به نظر من اصلا نشانه بزرگواری و ایمان نیست. حتی بعضی از خانم های تحصیلکرده مالزی هم راحت با این مسئله برخورد می کنند که خیلی برای من عجیب است!