۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۷
اسلام در مالزی (قسمت اول)

برای بیشتر ایرانیان نوع اسلام و اعتقادات دینی مسلمانان مالزی گاهی کمی عجیب و متفاوت به نظر می رسد؛ اینکه چطور یک مالایی زندگی مدرن و سنتی خود را با تفکرات اسلامی اش پیش می برد و به ظاهر مشکلی با آن ندارد. از نظر من علت این موضوع به طور کلی به چهار نکته مهم برمی گردد. البته ممکن است نکات دیگری در این میان وجود داشته باشد که از دوستان مالزی نویس و یا علاقمند به موضوع خواهش می کنم خوانندگان این وبلاگ را از شنیدن و دانستن آنها محروم نکنند.  

 

اول اینکه باید بدانیم اسلام برخلاف ورودش به کشورهای دیگر دنیا، حدود 150 تا 200 سال پیش، از طریق بازرگانان به مردم این منطقه معرفی شده است.  در واقع مردم مالزی پیش از ورود اسلام، پیرو مذاهب بومی بودند و نه ادیان الهی چون مسیحیت، یهودیت و یا زرتشتی که همه به یک خدا به عنوان خالق و دنیای پس از مرگ اعتقاد دارند. سلطان مظفر شاه اول -حاکم استان کداح- اولین فردی ست که در قرن 12 در این کشور به اسلام رو آورده است و ازدواج سلطان استان ملاکا با یک دختر مسلمان از شهر پاسای که امروزه جزو کشور اندونزی ست، نقطه ی شروع و گسترش اسلام در مالزی عنوان شده است.  

 

اسلام در مالزی افت و خیز های تاریخی چون  جنگ ، خونریزی و یا قحطی را تجربه نکرده است.  دینی ست که با صلح وارد این سرزمین شده و با صلح به حیات خود ادامه داده است. در واقع در طول تاریخ نه چنان کهن این کشور، تفکرات کمونیستی مهاجمان ژاپنی، بزرگترین تهدید و خطر جدی برای اسلام بوده است و حتی استعمارگران انگلیسی نیز محدودیت شدیدی برای اعتقادات مذهبی مسلمانان مالزی ایجاد نکرده اند.

 

جمعی از زنان مالزی در مراسم "مو کوتاه کردن" کودک تازه به دنیا آمده

 

دوم نکته این است که مردم مالزی از آنجایی که دور از منطقه خاورمیانه زندگی می کنند، اسلام را تا حدود زیادی با فرهنگ و آداب و سنن شرقی و بومی خود درآمیخته اند. جالب است بدانیم که تا سال 1970 حجاب اساسا جز آداب مرسوم مسلمان مالزی نبوده است. البته تلاش های زیادی در این اواخر صورت گرفته تا مردم را با آموزه های دینی آشنا کنند و تا حد زیادی فرهنگ و رسوم عربی را بر زندگی مسلمانان این کشور قالب کنند. تا جاییکه بسیاری از جوانان تفاوت های فرهنگ عربی و اسلامی را از هم تمییز نمی دهند.

 

برای مثال تعداد زیادی از مسلمانان مالزی جهت از بین بردن آلام روحی و فیزیکی خود همچنان نزد شَمَن ها می روند و از آنها می خواهند با خواندن قرآن و انجام بعضی حرکات عجیب، ارواح خبیثه را از جسمشان دور کنند. شَمَنیسم از جمله اعتقاد های سنتی بسیار قدیمی ست که سابقه در قبل از تولد اسلام دارد و به طور کلی در اعتقاد های بومی آسیایی - به ویژه شرق آسیا- تاثیر زیادی گذاشته است.  

 

از آنجا که خودم شخصا مطالب طولانی در وبلاگ ها را نمی خوانم دو نکته ی دیگر را در پُست بعدی خدمتتان عرض می کنم.

 

مطالب مرتبط:

هیچ نظری برای این مطلب وارد نشده است!