۰۴ تير ۱۳۸۷
اسلام حضاری

اسلام حضاری یا "Civilizational Islam" تئوری دولت مالزی برای توسعه کشور بر اساس قوانین اسلام و سنت نبی محمد است. در سال 1957 عبدالرحمان – نخست وزیر وقت- این تئوری را با نام دیگری بنیان گذاشت و احمد بداوی- نخست وزیر فعلی- با طرحِ اصول و چارچوب مدون، این تئوری را "اسلام حضاری" خواند.

 

بداوی، بنیانگذار و مبلغ اصلی این تئوری، معتقد است با رواج و اجرای دقیق اسلام حضاری، مالزی  به توسعه ی اقتصادی، انسانی و سیاسی چشمگیری خواهد رسید. او و حامیانش مدام به مخالفان تاکید می کنند که اسلام حضاری یک دین، مکتب و یا قرائت جدید ازاسلام نیست. آنها معتقدند مسلمانان برای دست یافتن به یک زندگی توسعه یافته و همگام شدن با دنیای مدرن، نیاز به بازنگری و تدوین یک نظام نامه بر اساس مفاهیم قرآن دارند.

 

بداوی در بحث های مربوط به اسلام حضاری به تعلیم و توسعه منابع انسانی تحصیل کرده و ماهر در زمینه های مختلف تاکید می کند و توسعه اقتصادی، پیشرفت توانایی های افراد جامعه و رسیدن به استاندادهای جهانی را از اهداف اصلی این برنامه برمی شمارد.  ده اصل اولیه که دولت بداوی بر آن تاکید دارد عبارت اند از:

 

1. اعتقاد به الله       2. دولت منصف، دادگر و امین    3. مردم آزاد و مستقل    4. خِرد محوری و برتری علم    5. توسعه اقتصادی ثابت و فراگیر در کشور    6. زندگی با کیفیت برای هر خانواده ی مالزیایی    7. حمایت از حقوق زنان و گروه های اقلیت در کشور    8. درستی در اخلاق و فرهنگ     9. حفاظت از محیط زیست    10. نیروی نظامی و دفاعی قدرتمند

 

به نظر من دولتمردان مالزی با توجه به اهمیت مذهب در ذهن و زندگی مردم مشرق زمین و شرایط چند مذهبی کشور، راه حل هوشمندانه ای برای توسعه و رسیدن به استاندارهای بین المللی پیدا کرده اند. بداوی با تمام اعتقادات مصالحه جویانه اش، به اسلام گرایان افراطی اجازه مداخله و ابراز نظر بیش از حد نمی دهد و تا جای ممکن جلوی فعالیت و نشو افکار این گروه -که اکثرا در دو استان کلانتان و بخشی از ترنگانو فعال هستند- را می گیرد.

 

این کشور با وجود 50 درصد جمعیت غیر مسلمان تلاش می کند با تمام موانع موجود در اسلام، راه میانه و دموکراتیکی را پیش بگیرد. مالزی در ازای حذف نوشیدنی ها و خوردنی های غیر اسلامی ، خیال مسلمانان را با برچسب "حلال" بر بعضی از خوراکی ها راحت می کند. مسلمانانی که با رفتن به قمارخانه، دیسکو و ... مخالفند در ازای تخته کردن این اماکن برای تفریح جای دیگری را انتخاب می کنند.  دولت این کشور به جای گذاشتن حجاب اجباری بر سر توریست ها و مالزیایی های  مسیحی، بودایی، هندو و .... به ترویج این قانون در بین پیروان اسلام می پردازد.

 

مردم این کشور احترام به اعتقادات سایر ادیان را یاد گرفته اند و مسلمانان خود را به خاطر "مسلمان بودن" محق به گرفتن آزادی دیگران نمی دانند. و خلاصه اینکه یاد گرفته اند که با قوانین مربوط به دینشان زندگی دیگران را محدود نکنند. هر چند هنوز دو خصوصیت "تظاهر به دین داری" و "برتر بودن"،  در بین مسلمان این کشور بیشتر از پیروان سایر ادیان دیده می شود که البته گاهی به خاطر تداخل با بحث های نژادی قضاوت را مشکل می کند.   

 

  

 

 

 

مطالب مرتبط
زهره [ ۱۲ تير ۱۳۸۷ ]

سلام
عکس های بسیا بسیار زیبایی دارین...من گالری عکس هاتون رو دیدم ....فوق العاده بودن و خیلی لذت بردم...با اجازه اون سایت رو هم لینک کردم
ممنون به خاطر این همه عکس های زیبا و حس های زیباتر


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.