۰۴ فروردين ۱۳۸۸
مریم زندی و تقویم های اخیرش

عکس های مریم زندی از چهره ی هنرمندان و فرهیختگان ایران را به طور کلی دوست دارم. پرتره های کتاب نویسندگان معاصر را بیشتر می پسندم چرا که با دیدنشان احساس می کنم شخصیت سوژه در لحظات و فضای انتخابی عکاس بیشتر به بیننده معرفی شده است و برخلاف پرتره های هنرمندان تاتر و سینما درگیر یک نوع تکرار نیستند. در واقع با همین مجموعه عکس ها بود که با مریم زندی آشنا شدم و وی سال ها در ذهنم جایگاه مشخص و اثبات شده ای داشت.

 

امسال و سال گذشته سررسیدهایی با عناوین "زنان و کار" و "کودک و کار" توسط دوستان خوبم به من هدیه شد. از دیدن عکس های زنان تعجب کرده بودم و امسال با دیدن عکس های کودکان شوکه و حتی دلزده شدم. با هر بار مراجعه به این روزشمارها سوال های زیادی در ذهنم از انگیزه و هدف عکاس از چاپ این تصاویر ایجاد می شود. مریم زندی را با توانایی هایش در ثبت چهره می شناختم اما حالا در برابرم پرتره های ضعیفی می بینم که از لحاظ فنی و محتوایی پایین تر از آن چیزیست که از یک عکاس متوسط توقع داریم چه برسد به یک هنرمند پرآوازه و با تجربه .

 zandi_1.jpg

 

حالا در مقایسه با عکس های کودکان که بسیار عجولانه و رهگذری ثبت شده اند تصاویر زنان شسته رفته تر به نظرم می رسند. ای کاش مثل باقی تقویم های زندی این بارهم شاهد تعداد کمی عکس اما با کیفیت بالاتر بودیم. در این روزشمار ها عکاس حتی از تصاویر ناواضح با کادربندی های ابتدایی نیز صرف نظر نکرده است. گاهی یک عکس تنها به صرف حضور یک زن یا کودک در این مجموعه گنجانده شده است و عکس های زیادی وجود دارد که از حذف نشدنشان در ویرایش اولیه خود عکاس در کامپیوتر و یا آرشیو دستی اش تعجب می کنی چه برسد به نمایش آن ها به مخاطب.

 

اما نکته ی قوت این تقویم ها آوردن عکس های مستند و اجتماعی به زندگی روزمره ی مردم است. مسلما حضور و حمایت عکاسان محبوب و معروفی چون مریم زندی به آَشنایی بیشتر و ارتقای فرهنگ بصری مردم نسبت به این شاخه از عکاسی کمک زیادی می کند و همچنین، عکاسان را به این باور می رساند که با ارائه ی درست و به موقع عکس هایشان می توانند علاوه بر کسب درآمد نمایش این شاخه از عکاسی را به گالری ها و رسانه های خبری محدود نکنند. 

farzi [ ۰۲ آذر ۱۳۸۹ ]

خوب تو که کذاشتی عکس های مریم زندی هم می گذاشتی


film [ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ ]

به نظر شما چرا اینجوری شده ؟خانم زندی که کارهای خوبی ارایه داده بودند البته در سالهای قبل -آقای علایی هم کتاب جشنواره آبرنگ سال پیش را چاپ نکرده اند تلفنشان هم جوابگونیست؟!!!!!!!1


سام [ ۱۰ فروردين ۱۳۸۸ ]

سلام سال نو مبارک
هم به شما هم به خانم زندی با تقویم‌های جدیدش و هم به علیرضای نازنین


کیارنگ علایی [ ۰۴ فروردين ۱۳۸۸ ]

ممنون از این معرفی شایسته


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.