۱۴ فروردين ۱۳۸۸
وراجی کردن بهتر از جنگ کردن است

این مصاحبه را چند ماه پیش انجام دادم و در شماره ی قبل مجله ی مونوریل (ماهنامه ایرانیان مالزی) منتشر شد...

 

تا به حال درباره مسابقه های مناظره چیزی نشنیده بودم و از جدیت برگزاری این مسابقات در سطح جهانی بسیار متعجب شدم. با کمی پرس و جو مطمئن شدم که من هم جز اکثریت ایرانی هایی بودم که از این جریان بین المللی بی خبرند. البته ما به ندرت شاهد مناظره ی اهالی سیاست هستیم اما جالب است بدانیم که این فن در بسیاری از دانشگاه های دنیا از جمله مالزی، به صورت علمی و آکادمیک به جوانان آموزش داده می شود تا بتوانند در جامعه از عقاید و دیدگاه هایش در هر زمینه دفاع کنند.

 

محمد یونس زکریا یکی از مناظره کننده های حرفه ای مالزیایی و در عین حال مدیر یک شرکت ترویج دهنده و حامی فن مناظره است. او در آخرین ماه سال 2008 به عنوان مدیر اجرایی، موفق به برگزاری یکی از مسابقه های مناظره ی دعوت به صلح دانشگاه های دنیا ((WUPID در دانشگاه کوالالامپور(UniKL) مالزی شد. از وی دعوت کردیم تا در گفتگویی مختصر ما را بیشتر با این پدیده ی جهانی آشنا کند.

 

Yunus__6_.jpg

 

 

ابتدا خواهش کنم کمی درباره "مناظره" برای ما توضیح بده. اینکه اساسن هدف اصلی برگزاری مسابقات مناظره چیست؟

 

تقریبن تمام مناظره کنندگان دنیا این جمله ی معروف چرچیل، سیاست مدار زیرک بریتانیایی را شنیده اند که "وراجی کردن بهتر از جنگ کردن است"* . من سال ها پیش این نقل قول را در یکی از کتاب های مربوط به ارتباطات بین الملل خواندم و تحت تاثیر قرار گرفتم. در واقع این تفکر در ذهن من جان گرفت که مناظره و بحث کردن پیرامون مسائل اجتماعی نه تنها بهتر از جنگیدن است که حتی ممکن است با تلاش و صرف وقت، باعث جلوگیری از جنگ ها و درگیری های زیادی شود.

*“To jaw-jaw is always better than to war-war.”

 

 

آیا واقع تصور می کنی که گفتگو و مناظره چنین تاثیری داشته باشد؟

 

بله البته، در دهه های گذشته مناظره کنندگان مورد تمسخر قرار می گرفتند و اماکن برگزاری این مسابقات را "فروشگاه وراجی" خطاب می کردند. درحالیکه امروزه تاثیر و نتایج مثبت گفتگو و ایجاد فضایی برای تبادل نظر در جلوگیری از جنگ بر کسی پوشیده نیست؛ جنگ ها و درگیری هایی که منجر به ریختن خون بی گناهان زیادی می شود. درواقع حامیان فن مناظره کسانی هستند که به دنبال راهی مدنی و صلح آمیز برای حل و فصل درگیری های بشر از طریق تبادل نظر و گفتگو می گردند.

 

 

اکثرن چه موضوعاتی در این مسابقات به بحث گذاشته می شود؟

 

هر موضوعی که در رابطه با صلح باشد. از مباحث بسیار کلان مثل فعالیت های ضد جنگ، آزادی مذهب، و قاچاق انسان گرفته تا موضوعاتی با سر فصل های تخصصی تر مثل مبارزه با دزدان دریایی سومالی و درهم شکستن زندان گوانتانامو.

 

 

از مسابقه ای که برگزار کردید برایمان بگو. این مسابقه به چه صورت انجام شد؟

 

مسابقه ای که ما در مالزی برگزار کردیم بر اساس "مدل پارلمانی انگلستان" بود. این قالبی ست که مسابقه ی مناظره ی دانشگاه های دنیا (WUDC) نیز بر اساس آن انجام می گیرد. دانشگاه کوالالامپور(UniKL) میزبان و محل برگزاری این مسابقه بود. ابتدا شصت شرکت کننده که از بهترین مناظره کنندگان سی دانشگاه دنیا بودند در پنج نوبت مسابقه دادند . سپس شانزده نفر اول در مرحله ی یک چهارم نهایی و نیمه نهایی با هم به مناظره پرداختند و سرانجام، مرحله ی نهایی برای انتخاب بهترین مناظرگر در سالن بزرگ برج های دوقلوی کوالالامپور برگزار شد.

 

 

debate.jpg 

 

آیا سازمانی در برگزاری و اجرای این مسابقه از شما حمایت می کند؟ دیدگاه دولت نسبت به این فعالیت ها چیست؟

 

دولت مالزی کم کم حمایت های خود را آغاز کرده است و جوانان را برای ابراز نظر در موضوعات مختلف اجتماعی و حتی سیاسی تشویق می کند چرا که این مساله بر همگان روشن شده که مناظره یک فن و مبحثی آکادمیک و فرهنگی ست و نه ابزاری برای مطرح شدن و جلب محبوبیت در عرصه سیاست و غیره. سازمان های داخلی زیادی نیز وجود دارند که از ما حمایت مالی و معنوی می کنند مثل بانک CIMB ، سازمان جهانگردی، وزارت آموزش عالی، انجمن مناظره دانشگاه های مالزی و حتی خزانه ی ملی کشور.

 

 

اشاره کردی که مناظره یک فن است. جوانان مالزی چطور و کجا آموزش می بینند؟

 

من فکر می کنم همه ما به صورت طبیعی می دانیم که چطور بر سر مساله ای بحث کنیم. اما جلوبردن صحیح یک بحث ، گرفتن نتیجه ی مطلوب و از همه مهمتر به کرسی نشاندن عقیده ای که به نظر خودمان صحیح می آید احتیاج به آموزش حرفه ای دارد. مناظره به صورت رقابتی در اوایل سال 1990 از طریق تحصیلکرده های خارج از کشور به مردم مالزی معرفی شد و اکنون در دانشگاه های ما توسط اساتید داخلی آموزش داده می شود.

 

 

در مسابقات مناظره، جایگاه مالزی در آسیا و دنیا کجاست. رقبای اصلی شما چه کسانی هستند؟

 

مالزی یک جامعه ی در حال رشد دراجتماع مناظره گرهای دنیاست که پیشرفت بسیار سریعی در نوع داشته است و اکنون در کنار فلیپین و سنگاپور از مهمترین رقبای آسیایی محسوب می شود. مناظره کنندگان مالزی تا به حال موفق به کسب چند جایزه ی مهم منطقه ای شده اند اما به طور کلی هنوز در اجرا و تصاحب جایگاه واقعی مان به ثبات نرسیده ایم . در مقایسه با دنیا، مالزی راه زیاد نرفته ای در پیش دارد که این موضوع باید ما را نگران کند تا بتوانیم با تلاش در کنار رقبای مهم بین المللی نظیر انگلستان، ایرلند، استرالیا و کانادا بایستیم.

 

 

در آخر ضمن ابراز تشکر، خوشحال می شویم تا اگر صحبتی با ایرانیان مالزی وخوانندگان مونوریل داری مطرح کنی.

 

من هم از شما بابت این گفتگو تشکر می کنم و مایلم به این نکته اشاره کنم که جای خالی خاورمیانه در مسابقات جهانی مناظره بسیار محسوس است در حالیکه این فن، سابقه ی طولانی در فرهنگ و ادبیات مردم این منطقه دارد. برای مثال سازمان مناظره ی دعوت به صلح دانشگاه های دنیا ((WUPID از دانشگاه ها و دانشجویان منطقه ی خاورمیانه بسیار استقبال می کند چراکه گفتگو پیرامون صلح نیازمند انتقال نظرات و عقاید تمام مردم دنیا با فرهنگ ها و پیشینه های مختلف است. امروزه کشور قطر به آهستگی در حال کسب جایگاهی در میان مسابقات بین المللی ست. من معتقدم این اتفاقی ست که باید در سایر کشورهای خاورمیانه هم رخ دهد چرا که شاید شنیدن صدا و نظر مردم خاورمیانه بتواند از فشارها و تنش هایی که کشورهای غربی به این منطقه وارد می کنند بکاهد.

علی ملکشاهی [ ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ ]

با اهداء درود
خانم مطلق اگر براتون امکانپذیره از مطالب جالب و مهم مجله مونوریل در وبلاگتون باز هم بنویسید و بدین ترتیب هم مجله مونوریل رو برای ایرانیان داخل کشور معرفی و هم ما رو از مطالب اون بهره مند کنید.چون وبلاگ شمارو ایرانی های داخل کشور هم میخونن.
با سپاس


علی ملکشاهی [ ۱۴ فروردين ۱۳۸۸ ]

با سلام
من هم مثل خیلی های دیگه از جریان مسابقه مناظره ای بی اطلاع بودم.چقدر آدم متاسف میشه وقتی میبینه کشوری مثل مالزی به چه چیزایی بها میده و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.مطمئن باشید یه روزی خودشون رو در کنار رقباشون !! انگلستان و استرالیا و کانادا خواهند دید.از خانم مطلق هم که این اطلاع رسانی مفید رو داشتند صمیمانه تشکر میکنم.


عیسی [ ۱۴ فروردين ۱۳۸۸ ]

سلام.
بسیار جالب بود. اصلاً اطلاع نداشتم که چنین فعالیت هایی وجود دارد...

اما نکته ی مبهمی برایم وجود دارد. گفتگویی که بتوان مناظره خواندش، (در تصور من) طرفینی دارد که با هم توافق ندارند. یا به دنبال راه حل هستند یا گروهی و تفکری را نمایندگی می کنند که پبروزی هر مناظره کننده نشانی از برتری گروه یا تفکر او باشد.

نقل قول: "هر موضوعی که در رابطه با صلح باشد. از مباحث بسیار کلان مثل فعالیت های ضد جنگ، آزادی مذهب، و قاچاق انسان گرفته تا موضوعاتی با سر فصل های تخصصی تر مثل مبارزه با دزدان دریایی سومالی و درهم شکستن زندان گوانتانامو."

در مدل من، می توان بر سر "آزدی مذهب" مناظره کرد، چون مخالفان و موافقانی دارد. اما آیا "فعالیت ضد جنگ" یا "مبارزه با قاچاق انسان" مخالفی دارد که با منطق و دلیل به گفتگو بنشیند؟

گمانم برای رفع این ابهام، توصیف یکی از این جلسات مناظره می توانست مفید باشد.

متشکرم
------------------------------------------------------------------------------------------------

(نفیسه مطلق: لزوما دو گروه از نظر اعتقادی مخالف هم نیستند....بلکه دفاع بهتر و سریع الانتقال بودن اعضای هر گروه در پاسخ به سوال ها برایشان امتیاز می آورد... در سایت یو تیوپ نمونه های زیادی از مسابقه های مناظره در سطح دبیرستان، دانشگاه و حتی بالاتر هست که اگر علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم حتما ببینید...امیدوارم به عنوان بیننده در سری بعدی مسابقات بین المللی مناظره در مالزی شرکت کنم که در این صورت حتما گزارش جزیی تری خواهم نوشت)


mss [ ۱۴ فروردين ۱۳۸۸ ]

سلام
جالب بود من اینو روی جلد منوریل دیدم ولی اشتیاقی برای خوندنش نداشتم اما حالا کامل خوندمش . لذت بردم :-)
این یعنی قدرت وبلاگ نویسی و البته نویسندش در بیان یک موضع (نظر شخصیمه)


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.