۱۹ آبان ۱۳۹۰
چشم هایش!
امروز دو خبر تکان دهنده قلبم را پر از غم و افسوس کرد. 
دوستی سر صبح خبر کم‌رنگ شدن حافظه‌ی یکی از مجرب‌ترین استادان روزنامه‌نگاری را بر روی صفحه‌ی فیس‌بوک گذاشت. ناگهان نگاه تیز و نافذ استاد در کلاس‌های دانشگاه علامه و بعدها تحریریه‌ی روزنامه درخاطرم زنده شد و دلم لرزید. یاد روزی افتادم که پیش از انتخاب رشته‌ی دانشگاه، خودم را به دفتر روزنامه‌ی «جامعه» رساندم و با جسارت از دست رفته‌ی آن سال‌ها از منشی خواستم برای مشورت وقتی با یک روزنامه نگار حرفه ای به من بدهد! به او گفتم می‌خواهم بدانم رویای روزنامه‌نگاری در ذهن من چقدر با واقعیت فاصله دارد... منشی درخواست من را با مدیر تحریریه درمیان گذاشت.ااو چنان تصویر واضحی از خوبی‌ها و بدی‌ها،‌ سختی‌ها و لذت‌های این راه بر من روشن کرد که تا سال‌ها بعد که روزنامه‌نگاری‌ در ایران رو به نابودی رفت نمی‌شد چیزی بر آن افزود یا کاست. با خواندن خبر فکر کردم چطور آلزایمر – این بیماری مرموز ذهنی- می‌تواند  در آن نگاه رسوخ کند،‌ در آن نگاه باریک بین و ظریف که در زمان خود ستاره بود... ستاره‌ای حرفه‌ای!

خبر دوم اما بی‌تابم‌تر کرد. یادداشت دوست دیگری خبر از کم‌سویی چشمان یک عکاس برجسته را بر روی صفحه به اشتراک گذاشت. گاهی دنیا شوخی‌اش می‌گیرد؛ شوخی‌های تلخ و گزنده! گوشی را برداشتم تا بعد از مدت‌ها با آقای «محمد فرنود» احوال‌پرسی کرده باشم... گاهی میزان فاصله‌ی تو از منبع خبر بر ضریب تلخی آن می افزاید و در این شرایط تنها راه، کسب خبر مستقیم است. گوشی اما خاموش بود... مثل هر زمانی که نمی‌خواهم خبر بدی را باور کنم در صفحات اینترنت به دنبال تکذیب آن گشتم اما این یادداشت استاد «شکرخواه» تلخی این شوخی را تایید کرد... توماری که چشم عکاس را نشانه بگیرد به چه چیزی جز یک شوخی  تلخ و گزنده شباهت دارد؟
یاد مطلب کوتاهی  که سال 81  بعد از یک دیدار با  محمد فرنود در این وبلاگ نوشتم افتادم. نگاه فرنود نگاه نسلی از عکاسان ایرانی‌ست که همیشه و هماره در عکاسی ایران تکثیر و تکرار می‌شود. 

مهناز میناوند [ ۱۹ آبان ۱۳۹۰ ]

دیروز خبر بیماری استاد قندی رو شنیدم. چقدر تلخ بود. مگه می شه انسانی با اون صلابت، با اون اندیشه راسخ و عجیب اسیر این بیماری بشه و حالا فرنود... این چه زمونه ای شده؟ این ها واقعیت هستند یا شوخی های تلخ؟


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.